Českokrumlovskou nemocnici zaměstnávají prázdninové úrazy

24. července 2014

Lékaři nemocnice se v létě potýkají s nárůstem úrazů. Prázdniny a dovolené maximalizují turistický ruch a zvýšená koncentrace lidí a aktivity jsou pak přímo úměrné nárůstu poranění.

Letní úrazy v regionu souvisí často s vodáky, v řadě případů posilněnými alkoholem. „Rizikovou skupinou jsou stále častěji také cyklisté, ti naštěstí většinou bez vlivu alkoholu,“ poukazuje na trend posledních let místopředseda představenstva Nemocnice Český Krumlov, a. s., MUDr. Jindřich Florián. Jak dodává, setkávají se také se staršími zahraničními pacienty, například Holanďany, kteří si ve velkém množství oblíbili pobytovou rekreaci u Lipna.

Roste rovněž počet úrazů na trampolínách. „Tato vybavení na zahradách domů jsou určena především dětem. My se však často setkáváme s následky po jejich použití dospělými, kteří například po grilování a posilnění alkoholem si nemístně dokazují své sportovní vlohy na tomto zařízení,“ vysvětluje primář Florián.

Opomenout nelze podobně jako v jiných turisticky vyhledávaných regionech následky dopravních nehod. Novinkou posledních let jsou úrazy na koloběžkách. Jim holdují zejména návštěvníci Kleti a koloběžkové sjezdy z vrcholu dolů do Českého Krumlova ne vždy končí šťastným dojezdem. Za zmínku stojí nárůst ještě jednoho letního nebezpečí, kterým jsou alergické reakce po vosím nebo včelím žihadle.  „Pokud se objeví pouze místní reakce, tedy zarudnutí a otok, není třeba se znepokojovat. Jestliže ale po žihadle nastane reakce celého organismu projevující se slabostí, dušností, nevolností či extrémním pocením, je nezbytné rovnou volat linku 155,“ zdůrazňuje Florián.

Lékaři radí, aby se lidé při prázdninových aktivitách vyhýbali alkoholu a nepřeceňovali své síly. Pokud k úrazu přeci jen dojde, není dobré zranění podceňovat. „Je lepší obrátit se na zdravotnické zařízení, byť jde z pohledu poškozeného o banální záležitost. Například při pádu z kola může dojít třeba k poranění sleziny a podobně,“ upozorňuje primář Florián.


..:: zpět na archiv aktualit