Českokrumlovská nemocnice má svůj BabyBox

8. března 2012

Dne 8.3.2012 v pravé poledne byl v českokrumlovské nemocnici otevřen 49. babybox v České republice. O stylové otevření babyboxu se postarala kapela Rocková liga.

Slavnostního otevření se zúčastnila řada hostů, včetně náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje paní Mgr. Ivany Stráské a otce babyboxů Ludvíka Hesse, který je předsedou občanského sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. Zařízení je určené dětem, jejichž rodiče se ocitli v tísnivé situaci a nedokáží se o novorozence postarat. Jde o čtvrté zařízení svého druhu v Jihočeském kraji.  Ředitel českokrumlovské nemocnice Jaroslav Šíma k tomu dodává: „Děkuji všem dárcům a podporovatelům za možnost otevření 49. babyboxu v ČR. Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní. Vyhřívané a ventilované babyboxy jsou opatřené mnohonásobně jištěnou signalizací. Děťátku se dostane veškeré zdravotní péče a sociální pomoci“.

Českokrumlovský babybox patří do nové generace těchto zařízení. Výrobcem babyboxu je společnost MONTEL z Náměšti nad Oslavou. Babybox je vyroben z nerezového korpusu opatřeného dvoukřídlými dvířky otvírajícími se po stisknutí jednoho zeleně podsvíceného tlačítka automaticky. Po vložení děťátka se samočinně zavřou. Kolizi dvířek s dárcem a s děťátkem brání infrazávora – fotobuňka. Box je neustále temperován na teplotu 28 stupňů, při otevření dvířek je spuštěno vytápění na teplotu 37 stupňů Celsia. Současně je zahájeno větrání vnitřního prostoru. Box je osvětlen. Je zaznamenáno každé otevření dveří. Zálohování elektrické energie je zajištěno zařízením UPS. Elektronika babyboxu je zálohována další záložní baterií 12 V. Obslužný panel babyboxu se skládá z videotelefonu, kontrolního panelu s LED diodami, na kterých je indikován stav boxu, resetovacího tlačítka, který ruší poplach a LCD displeje, na němž je indikována vnitřní teplota. Babybox je také vybaven klimatizací a jsme si jisti, že je to nejlepší přístroj svého druhu na světě.


Na dvířkách babyboxu je navíc zásuvka s vizitkami a s poučením pro nešťastnou maminku, že může zavolat 24 hodin denně sociální pracovnici v Českém Krumlově a poradit se s ní.

..:: zpět na archiv aktualit