Novorozenecké oddělení českokrumlovské nemocnice v novém

29. března 2012

Novopečené maminky, které se rozhodly pro porod v českokrumlovské nemocnici, už brzo řeknou: jako doma! Českokrumlovská nemocnice rozšíří počet nadstandardních lůžek na novorozeneckém oddělení. Nové a moderní pokoje pro maminky s dětmi tak potvrdí dlouhodobou snahu o vytvoření klidného a rodinného prostředí vhodného i pro alternativní porody.

Stalo se už samozřejmostí, že si maminka v českokrumlovské nemocnici může vybrat takovou formu porodu, která je jí nejbližší. Součástí propacientského přístupu je také co možná nejkratší pobyt v nemocnici a návrat maminky s dítětem do domácího prostředí. Snahou vedení nemocnice je však vytvořit domácí prostředí přímo na novorozeneckém oddělení.

Výsledkem těchto snah je spolupráce s českobudějovickým Ateliérem 8000, který navrhl „tvář“ nových pokojů: „Našim úkolem bylo do stávajících prostor sálu intenzivní péče a přilehlého skladu vestavět nadstandardní pokoje pro dítě a matku. Dispozičně jsme prostor rozdělili tak, aby vznikly dva samostatné pokoje s prostornými koupelnami. Pro větší soukromí a klid matek s dětmi jsou pokoje od hlučné chodby odděleny předsíňkou. Pokoje jsme se snažili koncipovat tak, aby vytvářely matkám s dětmi co nejpříjemnější a nejútulnější prostředí. S výjimkou speciálních pediatrických lůžek není v pokojích použito nemocničního zařízení, což by podle našeho názoru mělo podpořit psychickou pohodu matek. Stávající vysoké stropy budou sníženy podhledem, studená dlažba bude nahrazena různobarevnou vinylovou podlahou, na oknech budou instalovány průsvitné rolety. Samozřejmostí je vybavení pokojů televizí, rádiem, ledničkou, varnou konvicí nebo připojením na internet“ dodává Eva Šťávová z Ateliéru 8000. Je třeba dodat, že Ateliér 8000 připravil veškeré projektové práce bez nároku na honorář.

Pokoje budou dokončeny a slavnostně otevřeny na začátku léta letošního roku: „Věříme, že první maminky využijí nových pokojů v naší nemocnici už počátkem června. Základním impulzem pro nás byla zpětná vazba od maminek, které se rozhodly pro porod v naší nemocnici. Poptávka po moderních nadstandardních pokojích je dlouhodobá a nebyl důvod jí nevyslyšet. Denní poplatek za tyto pokoje lze navíc pokládat za symbolický, takže nemáme pochyb, že o ně bude zájem“ dodává předseda představenstva Nemocnice Český Krumlov Jaroslav Šíma. „Zároveň bych rád poděkoval Ateliéru 8000 za kreativní designérský nápad a pomoc při realizaci tohoto záměru“ dodává Šíma ke spolupráci.

..:: zpět na archiv aktualit